Bilindiği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan 04.07.2018 tarih ve 7147668 sayılı Genel Yazı kapsamında; 2018/Haziran ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerinden başlanmak üzere, yersiz yararlanılan teşvik türü olması halinde cari aylara ilişkin aynı teşvik türü ile aylık prim hizmet belgesinin verilmesi engellenmiştir.

Bu defa, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan 27.12.2019 tarih ve 20662475 sayılı Genel Yazı kapsamında; 2020/Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinden itibaren, herhangi bir Kanun türünden hatalı teşvik kaydı bulunan işyerlerinin, aynı veya farklı teşvik türlerinden yararlandırılmayacağı belirtilmiştir.

 Bu nedenle, hatalı teşvik kaydı bulunan işverenlerin; teşviklerden yararlanmak istemeleri halinde, önce hatalı kayıtların e-bildirge sistemi üzerinden düzeltilmesi ve bu kayıtların Kurum tarafından onaylanması gerekmektedir. Onay işleminden sonra tahakkuk eden borcun ve gecikme zammının ödenmesi gerekmektedir.

 Son olarak, teşviklerden yine yersiz yararlanılan dönem olması halinde, geriye yönelik teşvik değişikliği talebi işleme alınmayacaktır.    

Söz konusu Genel Yazı’ ya ulaşmak için tıklayınız.

Saygılarımızla

Birikim Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim AŞ

SİRKÜLERİ İNDİR